امام جمعه اردبیل:
افسران قرارگاه‌های فرهنگی، هنرمندان هستند

 
1393/09/12

به گزارش خبرنگار لاله فام از اردبیل، آیت‌الله سید حسن عاملی شامگاه دیشب در حاشیه مراسم تجلیل از خانواده‌های شهدای هنرمند تئاتر در جمع خبرنگاران در سرعین اظهار کرد: ما این حرکت فرهنگی عظیم و فاخر را ارج می‌نهیم که ولی نعمتان ما شامل هنرمندان و خانواده‌های شهدای عرصه تئاتر که ثروتی عظیم و تراثی ماندگار برای این کشور محسوب می‌شوند امروز در این استان حضور پیدا کرده و تلاش می‌کنند تا به هر شکل ممکن عظمت این حرکت را با شایستگی تمام به تصویر بکشند.

وی با تجلیل از مقام شهدای عرصه هنر که عزت‌مندانه در اعتلای کشور و فرهنگ تاریخ و مدنیت این سرزمین تلاش کرده و جان فدا می‌کنند، گفت: در جامعه زبان هنر زبان محسوس و فوق‌العاده تاثیرگذار است و ما بسیاری از حقیقت‌ها را که با الفاظ نمی‌توانیم بیان کنیم به راحتی می‌توانیم در جامعه به وسیله هنر بیان کرده و آن را تبیین کنیم.

نماینده ولی‌فقیه در استان ادامه داد: گاه الفاظ در بیان صادقانه بسیاری از رویدادها و اتفاقات ناتوان است در حالی که ابزار هنر می‌تواند عرصه و جولانگاه روشنگری و بیان آشکار احساسات، عواطف و قلیان درونی باشد که به راحتی می‌توان آن را به مخاطب القا کرده و انتقال داد.

عاملی تصریح کرد: اربابان هنر به بهترین شکل و با استخدام عواطف و احساسات در جامعه که سرمایه‌های عظیمی هستند می‌توانند خواسته‌ها و مطالبات فرهنگی، مدنی، اجتماعی، اخلاقی و ارزشی را در جامعه تبیین و تشریح کنند و از این مفاهیم قدسی در بیان بسیاری از واقعیت‌ها بهره بگیرند چراکه اعتلای جایگاه انسان‌ها امروز وابسته به تبیین و گویا کردن این مفاهیم قدسی است.

وی افزود: این مفاهیم قدسی امروز در معرض هجوم بسیار سنگین دشمنان است در حالی که ما باید در پاسداری و انتقال این مفاهیم قدسی به بهترین و زیباترین شکل اقدام کنیم و سعی‌مان بر این باشد تا از این مفاهیم پاسداری کنیم.

امام جمعه اردبیل تلاش نظام غرب را در شکستن این مفاهیم قدسی نظیر عفت و حجاب زن و مرد مسلمان یادآور شد و گفت: نظام غرب در شکستن این مفاهیم ارزشی مدعی است که نباید زن را به دو طبقه عفیف و غیرعفیف تقسیم کرد چراکه حق مرد بر گردن زن غیر از یقین به ابوت فرزندان چیز دیگری نیست و در نتیجه چنین مفاهیمی را تابو معرفی می‌کند.

عاملی ادامه داد: نظیر این نگرش را در مسئله غیرت به ناموس و حفظ حیا شاهد هستیم که غرب از آن به عنوان ناموس‌پرستی و یا حسادت جنسیتی یاد می‌کند و سعی دارد چنین تابوهایی را بشکند و قداست چنین حرمت‌ها و مرزبندی‌های ارزشی را از بین ببرد.

وی اقدام جهت‌دار و ویرانگر نظام غرب را در از بین بردن این مفاهیم قدسی یادآور شد و گفت: رسانه‌های آنها از صبح تا شام به این مفاهیم ارزشی ما هجوم برده و درصدد غارت آن هستند که در این بین مرزداران حقیقی و افسران بزرگ قرارگاه‌های فرهنگی که همان اصحاب فرهنگ و هنر هستند می‌توانند در خنثی کردن این توطئه‌ها نقش اصلی را ایفا کنند.

به گزارش خبرنگار لاله فام از اردبیل، عاملی در پایان سخنان خود بیان کرد: هنر امروز ما باید در اوج فخر و شرف فضای سالم تربیتی را برای نسل آینده فراهم کنند که قطعا پیروان هنرمندان شهید در تاسی به الگوهای خود می‌توانند چنین بستر ارزشی و اعتقادی را به وجود آورند.

لطفاً نظر خود را بنویسید:
نام :


پست الکترونیکی :


نظر شما : *
آخرین خبرها
اشتراک در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:  

شماره موبایل:  

آدرس ایمیل شما: